Ekologické listy - olomoucký měsíčník 458725219417937 - Recyklace hliníku

Ekologick� listy

Hlavní nabídka
Aktuální číslo
O Ekologických listech
Inzerce a sponzoři
Tištěná čísla ke stažení
Kontakt
Odkazy
Hledání
Ankety
Uvítali byste nabídku jídel v biokvalitě v olomouckých restauracích?
 
Starší články

Ekologické listy a Olomoucký Biozpravodaj 2003-2006 jsou volně ke stažení na webu Hnutí DUHA Olomouc - v sekcích Ekologické listy a Biopotraviny

Ekoporadna
Otvírací doba ekoporadny
pondělí 13:00 - 17:00
úterý 13:00 - 17:00
středa 10:00 - 13:00
čtvrtek 13:00 - 17:00
pátek 10:00 - 13:00
Nebo po telefonické domluvě
kdykoliv.
Nabízíme také
prodej zboží Fair Trade,

půjčování a prodej knih,
plátěné tašky,
půjčování
wattmetru či frézy na

zateplení oken, benefiční
předměty
či zprostředkování
odběru potravin
z ekofarem.
RSS

Recyklace hliníku

Hana Kovaříková   
Čtvrtek, 5. duben 2007

Mohl bych od Vás dostat nějaké informace o recyklaci hliníku?

Hliník jako obalový materiál, který brání přístupu světla a prostupu pachů, je stále módní. Setkáme se s ním ve formě obalů čokolád, víček od kelímků a zavařovacích sklenic, vaniček, ve kterých se prodávají paštiky, plechovek na pivo či energetické nápoje. V hliníkové fólii najdete i kostku másla či tvaroh. Pokud je to možné, měli bychom se ale nakupování potravin v hliníku vyvarovat. Při jeho výrobě se spotřebuje mnoho energie, vody a základní suroviny – bauxitu (na 1 kg hliníku je ho potřeba asi 4 kg). Zároveň se vyprodukuje velké množství toxického odpadu (na 1 tunu hliníku kolem 0,5 tun). Vznikají emise fluoru, které způsobují dýchací potíže a alergie.

Pokud se nákupu potravin v hliníkové fólii nelze vyhnout, pak je nutné odpad aspoň třídit. Recyklace významně šetří energii a primární suroviny (úspory činí až 95%). Sběrem hliníku pro jeho druhotného použití tak každý z nás přispívá k snižování silně škodlivých a znečišťujících látek z jeho výroby. Hliník se v přírodě nerozkládá. A i při recyklaci vzniká na každou tunu hliníku 0,4 až 0,5 t odpadní solnaté strusky, jež bývá též skládkována.

Jednou z možností zpracování tenkostěnného hliníku je drcení, zbavování laků a barev a výroba hliníkového prášku a granulí. Tento polotovar se pak uplatní jako redukční činidlo při výrobě oceli. Tímto procesem se zabývá firma Alutherm CZ, s.r.o., v Mníšku pod Brdy (www.alutherm.cz), jiná cesta zpracování je slisování fólií, které pak umožní přetavení na hliníkovou slitinu či granule. To využívá firma EkoMetalrecycling z Rýmařova (www.erben-ekometal.cz). Při tavení ale mnohou vznikat sloučeniny dioxinů, které jsou zdraví člověka velmi nebezpečné.

Hliník můžeme odevzdat v každé sběrně druhotných surovin. To se však netýká hliníkových obalů (fólíí, víček apod.), v Olomouci je sbírá například Ekoporadna Hnutí DUHA.

A jak hliníkový obal bezpečně poznáme?

Hliníkový obal nese symbol 3 šipek a uvnitř číslo 41 či pod šipkami označení ALU. Od železného obalu hliník odlišíme pomocí magnetky. Ne všechno, co se třpytí, je možné sbírat: pokud obal, který je hliníkově stříbrný, zmáčkeme a po uvolnění se opět vrátí do svého původního tvaru, je v něm zastoupení hliníku tak malé, že ho není možné dále zpracovávat (např. obaly od kávy). Zpracovatelským firmám pomůže, pokud obal očistíte od zbytků potravin i papírových nálepek.

A co sbírat: plechovky; fólie od jogurtů, termixů, salátů, sýrů, másla (po oddělení papírové části); šroubovací uzávěry (nekorunkové) od alko i nealko nápojů; obaly od paštik; tuby od léčiv; fólie z čokolád; sprejové nádobky; hliníkové nádobí a příbory; žaluzie; plechy; soudky; konve; stanové konstrukce; lehátka apod.

Nesbírají se fólie spojené s papírem a plastem (obaly od žvýkaček, vnitřní obal cigaretové krabičky, pytlíky od kávy, polévek, obaly od sušenek, arašídů, mražených krémů, obaly od trvanlivého mléka v krabicích), nádoby nebo jiné předměty kombinované s železnými či jinými prvky apod.

Hana Kovaříková


Vyšlo v tištěných Ekologických listech číslo 4/2007.

 
< Předch.   Další >